Twitter Güvenliği

Bir site kullanıcılarına farklı kimlik doğrulama yöntemleri sunduğunda en zayıf seçenek kadar güvenlidir. Bu makale Twitter hesabınızı nasıl en güvenli hale getireceğinizi göstermek amacıyla hazırlanmıştır.

Bir çok ünlü politikacının, sanatçının, sporcunun, firmaların ve kurumların Twitter hesapları Hackerlar tarafından ele geçirildi. Siteler kullanıcıların hesaplarına erişmeleri için birden fazla doğrulama yöntemi sunarlar. Kullanıcılara sunulan bu yöntemler eğer ki birden fazlası etkin kılınırsa en zayıf olan kadar koruma altındasınız anlamına gelir.

Yukarıda paylaştığım gibi eğerki hesabınıza giriş yaparken güvenliğiniz için birden fazla doğrulama yöntemini seçtiyseniz o halde en risk altında olmanız muhtemel ! İnsanlar Twitter hesaplarını kendilerince güçlü olduklarını düşündükleri metinlerle korudular. Ancak saniyede trilyonlarca şifre denemesi yapan Hackerlar hedef aldıkları bu hesapları kolayca ele geçirdiler. Eğer ki hesabınızı doğrularken SMS Metin Mesajı ve Güvenlik Anahtarı seçeneklerini birlikte seçtiyseniz Hacker zayıf olanını deneyerek hesabınızı ele geçirmeye çalışacaktır.

Bu durumları göz önünde tutarak Twitter hesabınızda Donanımsal Güvenlik Anahtarı kullanırken diğer seçenekleride nasıl kullanımdan kaldırmanız gerektiğinden de bahsetmenin faydalı olacağını düşünüyorum.

Güvenlik Ayarlarını Düzenlemek İçin Bir Cep Telefonu Ekleyelim

Çok faktörlü kimlik doğrulamasını etkinleştirmek için bunu bir cep telefonu doğrulamasıyla yapmaktadır. Cep Telefonumuzu kullanarak etkinleştirmeyi aşağıdaki gibi yapacağız.

Twitter hesabımıza kullanıcı adı ve şifremizle giriş yaptıktan sonra sağ üst köşede bulunan resmimize tıklıyoruz.

 

 

Profil ve ayarlar menüsü içerisinde bulunan “Ayarlar ve Gizlilik” seçeneğine tıklıyoruz.

 

Hesabımızın ayarlarını bu bölümde gerçekleştiriyoruz. Biz “Hesabım” altında “Güvenlik” kısmından “Giriş Onaylama Ayarla” tıklıyoruz.

 

Giriş Onaylama Ayarlamayı tıkladığımızda karşımıza seçeneklerin kısa bilgilendirmeleri gelecektir. Başla düğmesine basarak bir sonraki Cep Telefonumuzu Doğrulama bölüme geçiyoruz.

 

Hesabımızı oluştururken kullandığımız cep telefon numaramıza bir doğrulama kodu gönderileceği ve bizim gelen bu kodu onaylama için kullanacağımızın bilgisi bizlere iletiliyor. Kod Gönder düğmesine basarak ilerliyoruz.

 

Bu aşamada cep telefonuma bir doğrulama kodu gönderildi ve gelen SMS içerisindeki doğrulama kodunu bu ekranda belirtilen alana girilmesi istenmektedir. Bu şekilde hesap sahibi olan kullanıcı ile isteği yapan kullanıcının aynı kişi olduğunu sistem onaylamış olacak. Onay kodunu giriş yaparak Gönder düğmesine basıp ilerliyoruz.

 

Twitter hesabınıza girişlerinizde bundan sonra bir giriş kodu istenecek. Giriş kodunu bize sağlayacak olan cihaza erişimimizin mümkün olmadığı durumlarda yedek bir kod kullanarak bu durumdan kurtulabiliriz. Bu amaçla Yedekleme Kodu almak ileride çok işimize yarayacaktır. Yedekleme Kodu al düğmesine basarak ilerliyoruz.

 

Bu aşamada bize giriş kodumuzu üretecek olan cihaza erişimimiz olmadığı durumlarda kullanacağımız yedek kod verilmektedir. Bu kodu güvenli bir kasada, sadece sizin erişiminizin olduğu bir alanda saklamanızda fayda var. Kodu not etmenizin sonrasında Bitti düğmesine basarak bu bölümü bitiriyoruz.

 

Giriş doğrulaması yapacağımız yöntemini seçerek devam ediyoruz. “Hesap” -> “Giriş Doğrulaması” -> “Güvenlik Anahtarı” -> “Düzenle”

 

Bu aşamada Yubikey anahtarınız yanınızda olması gerekiyor. Başla düğmesine basarak ilerliyoruz.

 

USB portunuza Yubikey anahtarınızı yerleştirin. Yubikey üzerindeki düğmeye basın.

 

Son bir kere daha Yubikey üzerindeki düğmeye basmanız gerekmektedir.

 

Evet, bundan sonrasında Twitter hesaplarınıza Yubikey anahtarıyla doğrulama yaparak giriş sağlayacaksınız.

 

Giriş Doğrulaması altında Metin Mesajını kapatarak bundan sonra kullanıcı doğrulamasında sadece Yubikey anahtarımızın kullanılmasını sağlamış olduk. Bu şekilde başta bahsettiğim gibi zayıf halkayı çıkarmış oluyoruz. Hackerların hedefi olmaktan bu şekilde kurtulmuş oluyoruz.

 

Hesabınıza giriş yaparken Kullanıcı adınız, şifrenizi yazdıktan sonra Yubikey Anahtarınızı kullanarak girişlerinizi gerçekleştireceksiniz.

 

 

Yubikey ürünlerinin kullanım alanlarını öğrenmek, hesaplarınızı daha güvenli hale nasıl getireceğinizi örneklerle anlamak, sistemlerinizin erişim güvenliklerini eksiksiz sağlayarak işletmenizin ve kurumunuzun şifre güvenliğini sağlamak için www.yubiturkey.com sitemizi geziniz.

En yakın zamanda Centrify ile olan iş birlikteliğini ve entegrasyonu anlatan bir makale hazırlamayı planlıyorum. Yeni Makalelerde görüşmek dileklerimle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir