Skip to content Skip to footer

Sıkça Sorulan Sorular

2FA, iki farklı faktör türünün bir kombinasyonunu kullanarak bir kullanıcının iddia edilen çevrimiçi kimliğini doğrulama yöntemidir. 2FA için kullanılan faktörler, bildiğiniz bir şeyi (örn. şifre veya PIN) veya sahip olduğunuz bir şeyi (örn. güvenlik anahtarı veya telefon) veya olduğunuz bir şeyi (örn. yüz tanıma) içerir. 

YubiKey, çevrimiçi hesaplarınız için ekstra bir güvenlik katmanı olarak çalışır. Kayıtlı bir YubiKey ile bir hesapta oturum açarken, kullanıcının hesap oturum açma kimlik bilgilerine (kullanıcı adı+şifre) ve hesaba kayıtlı YubiKey’e sahip olması gerekir. Bu fiziksel koruma katmanı, sanal olarak yapılabilecek birçok hesap devralmasını önler. Bu nedenle YubiKey, 2FA’nın (iki faktörlü kimlik doğrulama) bir biçimidir.

Tek bir YubiKey, e-posta, çevrimiçi hizmetler, uygulamalar, bilgisayarlar ve hatta fiziksel alanlarda oturum açma bilgilerinizi güvence altına almak için birden fazla işleve sahiptir. Herhangi bir YubiKey özelliğini kullanın veya hepsini kullanın. Çok yönlü YubiKey, yazılım yüklemesi veya pil gerektirmez ve bu nedenle doğrudan paketten çıkar çıkmaz kullanıma hazırdır. Bu ekstra korumayı eklemek istediğiniz hizmette oturum açmanız ve Anahtarı kurmanız yeterlidir.

Yubico’da biz her zaman hesabınızı ek bir YubiKey ile korumanızı tavsiye ederiz, lütfen yukarıdaki “Yedek Anahtara sahip olmak önemli mi?” başlıklı bölüme bakın. Bu ek YubiKey, birincil YubiKey’inizin kaybolması veya çalınması durumunda yedek anahtar olarak kullanılabilir. Eklenmiş bir YubiKey’iniz yoksa, hesaplarınıza başka bir 2FA formunun eklenmesi önerilir. Hesabınıza erişiminizi kaybederseniz, hesap kurtarma konusunda yardım almak için hizmetle iletişime geçmeniz gerekeceğini lütfen unutmayın.

Evet, Yubico’da biz her zaman birden fazla YubiKey kullanmanızı öneririz. Bu şekilde bir anahtar birincil Anahtar, diğeri Yedek Anahtar olarak kullanılabilir  . Yedek Anahtar bulundurmanın önemi iyi anlaşılmıştır. Bunlara hayattaki en değerli varlıklarımız olarak sahibiz – evlerimiz, arabalarımız, posta kutularımız ve emanet kasalarımız, vb. Dijital cihazlarımız için de yedek anahtarlara ihtiyacımız olması şaşırtıcı değil! Yedek anahtara sahip olmak, birincil anahtarınızı kaybederseniz, kritik hesaplara en çok ihtiyaç duyduğunuz anda erişimsiz kalmayacağınız konusunda size güvence verir. Başka bir deyişle, yedek bir Anahtar ile herhangi bir hesabın kilitlenmesinden korkmanıza gerek kalmaz ve her bir hesaba yeniden erişim kazanmak için uzun bir kurtarma ve kimlik doğrulama sürecinden geçmeniz gerekmez.

Aklınıza takılan başka soru ve önerileriniz için lütfen bize ulaşınız.

Mesaj gönderin
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?